Poniedziałek, 27 maja 2019 r.    Imieniny: Augustyna, Juliana i Magdaleny
Czeka Cie chrzest dziecka, tez w razie przygotowan do I Komunii sw. dziecka - zajrzyj do Princess-Moda!!Przeslij kwiaty do najblizszej Ci osoby przez sprawdzona firme! Pol-Kwiat od wielu lat oferuje uslugi dla swoich klientów!!

Polkwiat: Kwiaty do Polski


Zrob przez internet, najlepiej zaraz, termin u polskiej dentystki!! Wygodnie, szybko i sprawnie!!


www.karstadt.de

Reklama


Kinderbetreuung_Aktion_Skyscraper_01_Muttertag

Na gorąco

Reklama

www.mydays.de

Kurs walut
European Central Bank

1 EUR = 3.9254 PLN
1 EUR = 1.2125 USD

Samotny, samotna??

www.iLove.de - Single der Woche

http://www.ilove.de - Single der Woche

Licznik     (Statystyki)

Odwiedziny gazety online od 30.04.2003
1332766

Reklama

blau.de Sei schlau, telefonier blau.
katalog stron

Reklama


Tickets für Klassik Veranstaltungen  online kaufen!

Data: 12.05.2010 Temat: 12 maja 2010


* Największy debiut w historii giełdy. Akcje Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń są już po 351 złotych (rano były wyceniane na 321 zł). Kupiło je ponad 250 tys. drobnych inwestorów – to także rekord w historii Giełdy Papierów Wartościowych.

* 10 osób zostało rannych w zderzeniu volkswagena golfa z busem mercedes sprinter na drodze krajowej 25 w Sławęcinku k. Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie).

* Sport: Lech Poznań jest przed zaplanowaną na sobotę ostatnią serią meczów piłkarskiej ekstraklasy najbliżej tytułu mistrza Polski. W 29. kolejce pokonał w Chorzowie Ruch 2:1 i objął prowadzenie w tabeli po remisie Wisły Kraków w derbach z Cracovią 1:1.

* Większość telefonów komórkowych na pokładzie prezydenckiego Tu-154M było aktywnych w ostatniej fazie lotu, powiedział „Rzeczpospolitej” prokurator generalny Andrzej Seremet. Seremet ujawnił „Rz”, że badanych jest ok. 100 komórek. Większość z nich było aktywnych w końcowej fazie lotu. Prowadzono z nich rozmowy i wysyłano SMS-y.

* Dziennik.pl: Prokurator generalny nie ma pewności, że na pilotów Tu-154 nie była wywierana presja. Andrzej Seremet podkreśla, że taką wiedzę mogą dać tylko zapisy z czarnych skrzynek. Dodaje, że śledczy przesłuchają Jarosława Kaczyńskiego, który rozmawiał przez telefon ze swoim bratem przed katastrofą.

* ABW i CBA sprawdzą, czy obecny szef MSWiA Jerzy Miller, wcześniej - jako wojewoda małopolski - złamał prawo, wydając 4 mln zł z budżetu państwa, zapowiada „Dziennik Gazeta Prawna”.

* Są najbliżej chorego, opiekują się i jako pierwsze pomagają pacjentom - pielęgniarki, bo o nich mowa, mają dziś swoje święto. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek przypada w rocznicę urodzin Florence Nightingale - prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa.

* Oświadczenia lustracyjne funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji nie dotarły do Instytutu Pamięci Narodowej. Czyżby zajmowali swoje stanowiska nielegalnie?

* Z portalu społecznościowego Facebook w tajemniczych okolicznościach została usunięta strona przeciwników Bronisława Komorowskiego. Zablokowano też konta jej administratorów - podała gazeta.pl. W sieci zawrzało - rozgorzała dyskusja, czy to efekt awarii, czy też całkowicie świadoma cenzura.

* Kultura: Gdyńska Szkoła Filmowa, która jesienią tego roku przyjmie pierwszych studentów na wydział reżysersko-operatorski, zrezygnowała z pobierania czesnego za naukę. Jak poinformowała kierownik biura GSF Agnieszka Prokurat, gdyńska placówka, oprócz łódzkiej „filmówki” oraz Wydziału Radia i TV na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, będzie trzecią bezpłatną szkołą filmową w Polsce.

* Antykultura: Po konfliktach wokół dyrekcji Teatru Nowego i Camerimage, władze Łodzi doprowadziły do upadku sztandarowego festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

* Około 3,5 tys. lusterek samochodowych ukradł gang rozbity przez policję. Złodzieje kradli lusterka w fabryce w Dąbrowie Górniczej, po czym sprzedawali je na giełdach samochodowych i przez Internet. O zatrzymaniu 14 osób podejrzanych o kradzież na dużą skalę i nielegalny handel lusterkami samochodowymi oraz podzespołami do ich produkcji poinformowała śląska policja.

* Po odnalezieniu w Polsce olbrzymich złóż gazu łupkowego nie brakuje opinii, że już wkrótce możemy zostać energetyczną potęgą. Szacunki amerykańskich firm mówią o co najmniej 1,6 bln metrów sześciennych gazu. To sto razy więcej, niż zużywa w tej chwili Polska w ciągu roku. Co będzie, gdy próbne odwierty przekłują pospiesznie nadmuchany balon z nadziejami? - czytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego”.

* 15 minut trwał proces lustracyjny kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prokurator IPN Jarosław Skrok wniósł o uznanie, że nie był on agentem służb PRL. Komorowski wyraził w sądzie satysfakcję, że nie ma co do tego „nawet cienia wątpliwości”. To pierwszy proces lustracyjny osób kandydujących na ten urząd - wszyscy kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą przejść tę procedurę.

* Pełnomocnicy rodzin i bliskich ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem złożyli już około 10 wniosków o wgląd w akta śledztwa dotyczącego katastrofy. Nie powinni mieć problemu z dostępem do dokumentów - potwierdza w rozmowie z tvn24.pl płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego.

* 6 czerwca, w Święto Dziękczynienia, na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej będzie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, sekretarz Kongregacji do spraw beatyfikacji i kanonizacji. On też przygotuje homilię, którą po polsku odczyta sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik. Po uroczystości relikwie nowego błogosławionego zostaną przeniesione procesyjnie do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie najpierw spoczną w Panteonie Wielkich Polaków, a w przyszłości zostaną przeniesione do budowanej tu Kaplicy Męczeństwa. Głównym elementem wystroju Kaplicy Męczeństwa będzie także beatyfikacyjny obraz błogosławionego. Już w tej chwili w wielu parafiach przygotowywane są wyjazdy na tę uroczystość.

* Wspomnienie: 75 lat temu zmarł Józef Piłsudski, uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci w historii Polski. W warszawskiej Archikatedrze św. Jana została odprawiona msza w intencji Marszałka, a na warszawskim Placu Piłsudskiego złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka i pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

* Policjanci z Elbląga zatrzymali 20-latka, podejrzanego o kradzież auta. Chłopak został zatrzymany w szkole, tuż przed wejściem na egzamin maturalny z języka rosyjskiego. Grozi mu do 10 lat więzienia.

* Wokół sportu: Cztery miasta w Polsce, cztery na Ukrainie - tam ma odbyć się turniej Euro 2012. Ale gdyby nasi wschodni sąsiedzi nie wyrobili się z przygotowaniami, więcej spotkań może zostać rozegranych w Polsce. Martin Kallen z UEFA, który wizytuje Warszawę, zapewnia, że nie ma planu B, ale zdradza, jak ewentualnie taki plan mógłby wyglądać. * Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się tak prestiżowa walka bokserska. W sobotę w Łodzi rękawice zmierzą Krzysztof „Diablo” Włodarczyk i Włoch Giacobbe Fragomeni. Rywal Polaka już przyleciał do naszego kraju. Wyznał, że ma dobrą kondycję, bo pije dużo wódki.

* Koniec truskawek z Chin czy Holandii, na giełdy trafiają bowiem pierwsze polskie owoce. Smakosze będą jednak musieli szeroko otworzyć portfele, bo truskawki są koszmarnie drogie. A wszystko przez silny mróz w zimę i wiosenne chłody. Średnio kilogram truskawek kosztuje na giełdzie w Broniszach 17 zł, a w Łodzi 18 zł. Smakiem muszą się obejść mieszkańcy Wrocławia, czy Wielkopolski, bo tam jeszcze nie udało się wyhodować polskich owoców.

* Dziennik.pl: Konieczne są kolejne badania kodu genetycznego zwłok znalezionych nad Wisłą. Przeprowadzone już testy dają bowiem sprzeczne wyniki. Test jednej próbki potwierdza, że to ciało zaginionego szyfranta Stefana Zielonki, badanie drugiej to wyklucza.

* Rzeszowska prokuratura przedłuża śledztwo przeciwko byłemu szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu. Obecne kierownictwo CBA przesłało jej bowiem nowe materiały - ustalili nieoficjalnie reporterzy śledczy RMF FM. Kamińskiemu w październiku ubiegłego roku postawiono cztery zarzuty - między innymi nadużycia uprawnień i kierowania niezgodnymi z prawem czynnościami operacyjnymi ws. afery gruntowej.

* Odtworzyć układ pasażerów na pokładzie prezydenckiego Tu-154 - to nowe zadanie, które stawiają przed sobą polscy śledczy. Czekają tylko na odpowiednie materiały z rosyjskiej prokuratury. Układ miejsc zamierzają ustalić na podstawie wyników sekcji zwłok wykonanych przez Rosjan.

* Niemal 60 km ścieżek rowerowych ma powstać w Warszawie w ciągu dwóch najbliższych lat - zapisano w dokumencie Biura Drogownictwa.

* RMF FM: Mieszkańcy Bieczyna w Zachodniopomorskiem zapowiadają bojkot wyborów prezydenckich. Ma to być protest przeciwko lekceważeniu ich próśb o remont jedynej drogi, którą można dojechać do wsi - właściwie można tylko próbować dojechać. Trudno bowiem policzyć, ilu kierowców zerwało tam zawieszenie, a ilu straciło miskę olejową. Do Bieczyna nie chce zaglądać straż pożarna ani pogotowie ratunkowe.

* Bogdan Klich zapewnia, że w ciągu miesiąca samoloty wyczarterowane od Polskich Linii Lotniczych LOT będą dostępne dla najważniejszych osób w państwie. Minister obrony narodowej poinformował, że w ciągu kilkunastu dni zostanie podpisana umowa z LOT.

* „Wyprawa na Sabat” to nowa gra rodzina, do której najmłodszych zachęca Świętokrzyska Czarownica, autorka pierwszego, regionalnego blogu dla dzieci.

* Dziennik.pl: Osiągnęliśmy to, co nie udało się Finom, Włochom, Hiszpanom i Kanadyjczykom. Choć wciąż nie udało nam się wywalczyć zniesienia wiz do USA, Amerykanie docenili naszą walkę z piractwem intelektualnym. Polski nie ma już na czarnej liście, która przynosiła nam wstyd, a naszym artystom same problemy. Polska została skreślona z Watch List - listy krajów, w których nie jest przestrzegane prawo autorskie, a poziom piractwa intelektualnego jest szczególnie wysoki. W opinii ministra kultury oraz polskich artystów usunięcie Polski z listy to długo oczekiwany sukces.

* - Talibowie mówią ludności lokalnej, że Polska jest pod okupacją radziecką i z tego powodu tu jesteśmy - mówią żołnierze, którzy niosą pomoc ludności cywilnej w Afganistanie. Nasze wojsko musi dementować plotki rozsiewane przez antyrządowych rebeliantów.

* Młodzi Socjaliści wystąpili z inicjatywą przemianowania linii Kalinińskiej w moskiewskim metrze na Linię Zwycięstwa. Linia metra nie może nosić imienia człowieka, współodpowiedzialnego za rozstrzelanie polskich oficerów pod Katyniem - podkreślili członkowie młodzieżowego skrzydła związanej z Kremlem lewicowej partii Sprawiedliwa Rosja.

* Polska nie spełnia obecnie kryteriów przyjęcia wspólnej waluty, nie jest więc przygotowana do wejścia do strefy euro. Tak stwierdza Komisja Europejska w opublikowanym dziś raporcie.

* Francuski minister kultury Frederic Mitterrand wyraził zaniepokojenie stanem zdrowia Romana Polańskiego, który przebywa w areszcie domowym w swojej alpejskiej rezydencji w szwajcarskim kurorcie Gstaad.

(o-tag)


O P I N I E


Jacek Rostowski, minister finansów, mówił dziś w Radiu Zet, że obawia się prezydentury Jarosława Kaczyńskiego. - Nie możemy sobie pozwolić na podział władzy na szczycie w czasie kryzysu. Byłoby to groźne dla Polski - mówił w programie Moniki Olejnik.

Do zamierzchłej przeszłości należą czasy, kiedy Platforma Obywatelska i jej kandydat na prezydenta mogli być pewni wygranej w wyborach. Wielka przewaga Bronisława Komorowskiego dramatycznie topnieje. Pokazują to najnowsze badania preferencji wyborczych. Różnica w poparciu między Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim to obecnie tylko 13 punktów - wynika z najnowszego badania GfK Polonia dla „Rz”. Na kandydata PO chce głosować 41 procent ankietowanych, a na szefa PiS - 28 procent.

- To naprawdę dobry dzień dla Polski - mówił premier Donald Tusk podczas debiutu akcji PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych. - Dzisiejsze wydarzenie należy do największych wśród wielkich - mówił z kolei Ludwik Sobolewski, prezes GPW. A minister skarbu Aleksander Grad podsumował: - Cały świat patrzy dziś na Warszawę, która urasta do rangi stolicy rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

W tej chwili możemy wykluczyć zamach przy użyciu broni konwencjonalnej - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet w „Kontrwywiadzie RMF FM” dodając, że do momentu zderzenia z drzewem rządowy Tu-154 był całkowicie sprawny.

Do tragedii smoleńskiej by nie doszło, gdyby nie bardzo silne w Polsce wpływy ideologiczne liberalizmu i neosocjalizmu, twierdzi w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. prof. Tadeusz Guz. - Uważam, że fakty historyczne mają swoje uwarunkowania ideowe i tak samo jest w tym przypadku - mówi rozmówca gazety, który jest kierownikiem Katedry Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Jeśli chodzi o geografię ideową Polski, to stoimy na rozdrożu pomiędzy chrześcijaństwem a liberalizmem i neosocjalizmem. To jest kontekst ideowy, w jakim należy odczytać tragedię pod Smoleńskiem oraz to, co po niej nastąpiło - dodaje filozof.

Rzecznik sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego Paweł Poncyljusz powiedział w „Trójce”, że list części rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku, może być inspirowany politycznie. 19 rodzin osób zmarłych w katastrofie, apeluje w opublikowanym wczoraj liście, by „nie wykorzystywać smoleńskiej tragedii do politycznych celów”. Gość „Salonu Politycznego Trójki” w Polskim Radiu podkreślał, że PiS nie zawłaszcza tragedii pod Smoleńskiem i nie wykorzystuje jej do politycznych celów. - Ja szczerze mówiąc nie widzę takich przykładów, by ktokolwiek zawłaszczał tę tragedię, a już na pewno nie sztab wyborczy PiS. Dziwię się trochę temu listowi, bo to tak, jakby część rodzin mówiła »Jarosław Kaczyński nie ma prawa przeżywać po swojemu utraty swoich najbliższych«. Mam jakieś dziwne przeczucie, że to ma być jakiś element gry. Naprawdę w niczym nie wykorzystujemy w tej kampanii, żałoby ani nastrojów - powiedział Paweł Poncyljusz.

Szef Samoobrony, kandydat na prezydenta Andrzej Lepper uważa, że minister sprawiedliwości powinien podać się do dymisji w związku z zamieszaniem przy rejestracji jego kandydatury. Lepper chce też debaty z Jarosławem Kaczyńskim na temat ich wspólnego rządu.

Walka o prezydenturę dotyczy nie tylko Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego - przekonuje kandydat SLD w wyborach prezydenckich Grzegorz Napieralski. Apeluje, by nie sprowadzać kampanii jedynie do kandydatów PiS i PO.

To jeden z bardzo niewielu polityków, którzy wiarygodnie reprezentują ideę zjednoczenia kontynentu - uważa „Der Tagesspiegel”. Ale już „Sueddeutsche Zeitung” mówi o nim, że ocenia się go trochę jak Obamę - nie za czyny, ale za zapowiedzi. Który z polskich polityków budzi w Niemczech tak sprzeczne emocje? Polscy komentatorzy ze zdziwieniem, a częściowo nieprzychylnie, zareagowali na decyzję o przyznaniu premierowi Donaldowi Tuskowi niemieckiej Nagrody Karola Wielkiego - pisze w środę dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Według niemieckiej gazety, decyzję kapituły nagrody w Akwizgranie porównywano do przyznania Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi USA Barackowi Obamie, który został wyróżniony „nie za czyny, lecz zapowiedzi”. „SZ” wskazuje, że w uzasadnieniu kapituła Nagrody Karola Wielkiego za zasługę Tuska uznała to, że Polska podpisała unijny Traktat Lizboński. Tymczasem „Tusk nie musiał pokonywać wielkich przeszkód, by przeforsować Traktat. Trzy czwarte Polaków popiera dalszą integrację ich kraju ze strukturami UE i ufa bardziej europejskim instytucjom niż krajowym” - pisze „SZ”. Jak dodaje, także tragicznie zmarły przed miesiącem prezydent Lech Kaczyński nie wyrażał w czasie swojej kadencji wątpliwości co do członkostwa Polski w UE. Groził jednak blokadą, co było kontynuacją taktyki socjaldemokratycznego rządu przed 2005 rokiem, który w ten sposób chciał uzyskać dla Polski korzyści przy podziale unijnych pieniędzy - ocenia gazeta. W związku z czwartkową uroczystością wręczenia Nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie portret Donalda Tuska zamieszcza w środę berliński dziennik „Der Tagesspiegel”. Jak pisze, „polski premier stał się w minionych latach jednym z bardzo niewielu polityków w Europie, którzy wiarygodnie reprezentują ideę zjednoczenia kontynentu”. Według dziennika, zasługą Tuska jest przeforsowanie Traktatu Lizbońskiego wbrew ostrożnym pragmatykom oraz zainicjowanie Partnerstwa Wschodniego UE. „Tagesspiegel” uważa Polskę za „najskuteczniejszy obecnie kraj w Europie”.

 travelchannel


Impressum  AGB Kontakt  O Kurierze  Prenumerata Cennik-(Internet)  Sklepik1&1 Mapa

Hosting i administracja