Poniedziałek, 27 maja 2019 r.    Imieniny: Augustyna, Juliana i Magdaleny
Czeka Cie chrzest dziecka, tez w razie przygotowan do I Komunii sw. dziecka - zajrzyj do Princess-Moda!!Przeslij kwiaty do najblizszej Ci osoby przez sprawdzona firme! Pol-Kwiat od wielu lat oferuje uslugi dla swoich klientów!!

Polkwiat: Kwiaty do Polski


Zrob przez internet, najlepiej zaraz, termin u polskiej dentystki!! Wygodnie, szybko i sprawnie!!


www.karstadt.de

Reklama


Kinderbetreuung_Aktion_Skyscraper_01_Muttertag

Na gorąco

Reklama

www.mydays.de

Kurs walut
European Central Bank

1 EUR = 3.9254 PLN
1 EUR = 1.2125 USD

Samotny, samotna??

www.iLove.de - Single der Woche

http://www.ilove.de - Single der Woche

Licznik     (Statystyki)

Odwiedziny gazety online od 30.04.2003
1332766

Reklama

blau.de Sei schlau, telefonier blau.
katalog stron

Reklama


Tickets für Klassik Veranstaltungen  online kaufen!

Data: 08.05.2010 Temat: 8 maja 2010


* Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski wyleciał na dwudniową wizytę do Moskwy. Spotka się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, weźmie udział w obchodach 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami oraz wręczy odznaczenia obywatelom rosyjskim. Natomiast jutro uda się do Smoleńska na miejsce tragedii prezydenckiego samolotu - informuje Polsat News. Komorowski zabrał ze sobą gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

* „Rzeczpospolita”: Kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Bronisław Komorowski chce odwiedzić Polonię. Będzie m.in. w Wielkiej Brytanii zabiegał o głosy emigrantów.

* Wędkarze nad rzeką niedaleko wsi Potępa w powiecie tarnogórskim zauważyli psa, który nie mógł się wydostać z lodowatej wody. Smycz zwierzęcia była przywiązana do konara, który nie pozwalał mu wydostać się na brzeg. Zwierzę całą dobę walczyło o życie. Hektora udało się uratować.

* Kultura: Koncertem znanej lwowskiej kapeli podwórkowej Ta Joj w piątkowy wieczór w Przemyślu (Podkarpackie) rozpoczął się 32. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego. Impreza potrwa do niedzielnego popołudnia. * Festiwal kultury polskiej Corso Polonia rozpoczyna się 14 maja w Rzymie. Zorganizował go Instytut Polski wyjaśniając, że w tym roku impreza będzie skromniejsza z powodu tragedii pod Smoleńskiem. W programie m.in. Chopin, teatr, jazz i wiersze Tuwima dla dzieci. * Tanecznym spektaklem w wykonaniu Danza Contemporanea de Cuba zakończy się w niedzielę 17. edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W ciągu dwóch tygodni widzowie zobaczyli na scenie Opery Nova dziesięć przedstawień w wykonaniu polskich scen oraz gości z Litwy i Kuby. * 8 maja rozpoczynają się 50. – jubileuszowe - Kaliskie Spotkania Teatralne (KST), najstarszy organizowany w sposób ciągły festiwal teatralny w Polsce.

* Jedyne w Polsce azalie pontyjskie, rosnące na naturalnym stanowisku, zakwitły w najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Żarczyckiej k. Leżajska (Podkarpackie).

* Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zaapelował do kandydatów na urząd prezydenta o przedstawienie poglądów na kwestie finansowania studiów w Polsce, otwarcia zawodów prawniczych i wyrównywania szans absolwentów na rynku pracy.

* Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że decyzja odnośnie wzrostu składki zdrowotnej w przyszłym roku jeszcze nie zapadła.

* Polska Plus poparła kandydata PiS Jarosława Kaczyńskiego w wyborach na urząd prezydenta Polski - oświadczył w sobotę prezes partii Polska Plus Jerzy Polaczek. Ludwik Dorn z tego samego ugrupowania oświadczył, że decyzja ta oznacza „faktyczną samolikwidację partii jako samodzielnego podmiotu politycznego”.

* Kilka tysięcy osób przeszło Traktem Królewskim w Warszawie w XI Paradzie Schumana. Ważnym akcentem tegorocznej parady była kwestia integracji z osobami niepełnosprawnymi. Przypomniano też, że 60 lat temu ogłoszony został Plan Schumana.

* Małgorzata Marczewska, kierownik marketingu firmy „Junkers” informuje „Kurier” o powrocie – po 8 latach nieobecności – na poznańskie targi. Dobrze znana Polakom od dziesięcioleci firma zaprezentowała na dużej imprezie: Instalacje, Securex, Sawo, Wodociągi, Kominki przede wszystkim nowoczesne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.

* Arcybiskup Józef Kowalczyk nowym Prymasem Polski. Tak zdecydował papież Benedykt XVI, co nie było zaskoczeniem dla polskich komentatorów, spodziewających się takiego wyboru. Arcybiskup był znany w Watykanie. Pracował w watykańskim rządzie i był nuncjuszem apostolskim od 1989 roku.

* Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego jako kandydatów na prezydenta. Wcześniej zarejestrowano już czterech innych pretendentów do prezydenckiego fotela: Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Marka Jurka i Bogusława Ziętka.

* Znana poznańska firma TerMedia, zajmująca się wydawnictwami medycznymi i organizacją kongresów naukowych, przygotowała kolejny „hit” – „Portret kobiety we wnętrzu – aspekty kardiologiczne i varia” (z sesją satelitarną „Czy kobiety są z Wenus”). Na konferencji pojawiło się liczne grono lekarzy z kraju i zagranicy.

* „Polska The Times”: Jeden z mieszkańców Pabianic musi zapłacić rachunek telefoniczny za połączenia, których nie wykonał. I nie ma sposobu, by tego uniknąć. Jeden z zapisów mówi bowiem: „Uprawnienia z tytułu gwarancji nie obejmują prawa kupującego do domagania się zwrotu utraconych zysków w związku z wadami produktu”. W praktyce oznacza to, że koszty samoistnych połączeń spadają na właścicieli wadliwych telefonów. Rachunki pana Tadeusza nie przekraczały 100 złotych. Za marzec do zapłaty przyszła kwota... 2667 złotych. Zaskoczony mężczyzna zareklamował rachunek u operatora telefonii komórkowej, do której należy. Ale jej nie uwzględniono. Mężczyzna nabrał podejrzeń, że komórka jest wadliwa i nawiązuje je samoistnie. Kupił więc za 40 złotych kartę i włożył ją do aparatu. Po około 20 minutach, chociaż nigdzie z niego nie dzwonił, ani nie wysyłał SMS-ów, nic już na niej nie było. Jest przegrany...

* Sport: W szlagierowym meczu 28. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Legia Warszawa przegrała z Wisłą Kraków 0:3. Wszystkie bramki dla lidera tabeli zdobył Paweł Brożek.

* To nieprawda, że rosyjskie władze zabezpieczyły wczoraj teren katastrofy! Choć kilka dni wcześniej - prawie miesiąc po tragedii - pielgrzymujący do Katynia Polacy znaleźli w błocie szczątki ofiar, ich rzeczy osobiste i kawałki rozbitego samolotu. To nieprawda, że już nikt tam nie może grzebać w gliniastej ziemi! To nieprawda, że milicja odstrasza gapiów! Wczoraj byli tam dziennikarze „Faktu”. I to, co zobaczyli, poraża... „Dochodzimy do błotnistej, zaoranej polany, gdzie upadł samolot. Brodzimy w bajorze po kostki. Wszędzie unosi się fetor zgnilizny. Pierwsze kilka kroków i trafiamy na taśmy filmowe i rozbite szpule. Podróżowały w prezydenckim TU-154 na polski festiwal filmowy w Moskwie. Krążymy, szukając milicji, która miała tu być całą dobę. Wreszcie w oddali majaczy radiowóz. Biegniemy tam i machamy ręką. Stają. – Uważajcie, to nie jest bezpieczny teren, mokro. Przyjdźcie lepiej za dnia – radzi nam milicjant... i odjeżdża. Wracamy o świcie. Wciąż nikogo, dopiero po jakimś czasie pojawia się nieoznakowany radiowóz. Parkuje przy betonowej drodze, którędy wywożono fragmenty wraku. Wysiada dwóch mundurowych. Przeciągają się, ziewają. Stoją przy aucie i palą papierosy. Na drodze zaczynają pojawiać się ludzie. Przechodzą obok posterunku. Jedni idą na pobliskie działki, inni wchodzą na pole ze szczątkami. Robią zdjęcia, grzebią patykami w błocie. Jest ich coraz więcej. Milicjanci zapalają kolejne papierosy, drepczą wokół auta. W końcu siadają w ładzie i przysypiają” – czytamy w relacji.

* Co najmniej 34 osoby zostały ranne, w tym trzy ciężko, w środkowej Słowacji, w wypadku polskiego autokaru, który przewoził 68 osób z Katowic do Turcji - poinformowała konsul RP w Bratysławie Urszula Szulczyk-Śliwińska.

* Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał w sobotę p.o. prezydenta Polski Bronisławowi Komorowskiemu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa FR. Zdaniem członka Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Wojciecha Materskiego, przekazane przez prezydenta Miedwiediewa akta dotyczące Katynia były już wcześniej znane i jawne, dlatego ich przekazanie to „bez wątpienia ładny gest”, ale nie posuwający naszej wiedzy.

* Pełniący obowiązki prezydenta Marszałek Sejmu złożył kwiaty i zapalił znicze na Cmentarzu Dońskim w Moskwie. Przebywający z dwudniową wizytą w Moskwie Bronisław Komorowski złożył wiązankę przed tablicą pamiątkową ku czci Ofiar Represji Politycznych z lat 1945-1953, a także przed symbolicznym grobem generała Leopolda Okulickiego, ostatniego komendanta Armii Krajowej.

(o-tag)


O P I N I E


Kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski w pierwszej turze wyborów może liczyć na poparcie 50 proc. wyborców, kandydat PiS Jarosław Kaczyński - na 36 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla programu „Forum” w TVP Info.

- Dziś Jarosław Kaczyński został przyciśnięty krzyżami do ziemi. Jarosław Kaczyński jest mężem stanu otwartym na dialog, na różne środowiska i umie z nimi rozmawiać - mówił w programie „Piaskiem po oczach” w TVN24 Paweł Poncyliusz, rzecznik sztabu prezesa PiS.

„Jeśli Jarosław Kaczyński - a w ostatnich dniach już to się rozpoczęło - będzie wykorzystywał wielką stratę, jakiej doznał, jako argumentu wyborczego, wówczas będę musiał powiedzieć: jestem zarówno przeciwko pedofilii, jak i nekrofilii każdego rodzaju” – prof. Władysław Bartoszewski dla austriackiego „Der Standard”.

„Jarosław Kaczyński ma udawać, że od urodzenia był jedynakiem i nigdy nie miał brata?” - pyta Janusz Wojciechowski na swoim blogu w Onet.pl. Odpowiada w ten sposób na ataki na lidera PiS, że wykorzystuje śmierć brata w kampanii.

„Widzimy przecież: Komorowski, człowiek WSI” (Wojskowych Służb Informacyjnych – przyp. „Kurier”) - powiedział o Tadeusz Rydzyk w Radiu Maryja. W rozmowie z Antonim Macierewiczem pozwolił sobie na jeszcze mocniejsze oskarżenie. Mówiąc o czerwcowych wyborach stwierdził, że „służby będą kręciły”. W jaki sposób? Komputerami...

„Gazeta Wyborcza”: „Nie mogę i nie chcę wpływać na śledztwo” - mówi premier Donald Tusk w wywiadzie dla gazety, która awizuje, że pełny zapis nagrań czarnych skrzynek ma się ukazać w poniedziałek.

„Nasz Dziennik”: Uzasadniając, dlaczego marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie powinien jechać do Moskwy na paradę zwycięstwa, „autoryzując” przy okazji Wojciecha Jaruzelskiego w roli zasłużonego kombatanta II wojny światowej, gazeta odnotowuje niepokojące zjawisko. Według gazety, niezrozumiałym decyzjom pana marszałka, towarzyszy w ostatnich dniach histeryczna, bezprecedensowa akcja wmawiania Polakom, że groby sowieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej są w Polsce zaniedbane i wymagają natychmiastowego „odnowienia”. Do tej akcji - zdaniem „ND” - wykorzystano pochopną i nieprzemyślaną wypowiedź metropolity lubelskiego ks. abp. Józefa Życińskiego dla „Gazety Wyborczej”, w której apelował on, aby odwdzięczyć się Rosji i Rosjanom za postawę po katastrofie pod Smoleńskiem, odnawiając groby rosyjskich żołnierzy, znajdujące się w Polsce. W opinii gazety, jest to apel niemądry, bo za co mamy się „odwdzięczać Rosji”? Za insynuacje - w pół godziny po upadku samolotu - że nasi piloci nie umieją latać i nie rozumieją po rosyjsku? Za sprzeczne doniesienia o przebiegu śledztwa? Za nieprzekazane do dziś czarne skrzynki tupolewa? Za ukrywanie szczegółów śledztwa, które ze względu na charakter tragedii powinno się toczyć przy podniesionej kurtynie, na oczach całego świata? - pyta na swoich łamach „Nasz Dziennik”.

- Rosja wykonuje szereg symbolicznych gestów mających na celu poprawę naszych relacji. Trzeba je przyjąć z uznaniem. Dzisiaj doczekamy się konkretnego gestu - przekazania nowych dokumentów w sprawie Katynia - mówił w TVN24 poseł PO Jarosław Gowin o relacjach polsko-rosyjskich po katastrofie pod Smoleńskiem oraz o obecności marszałka Komorowskiego w Rosji z okazji Dnia Zwycięstwa.

Otrzymaliśmy 67 tomów akt śledztwa, a tyle właśnie tomów postępowania było jawnych. Ponadto 67 tomów dokumentów katyńskich prokuratorom IPN pięć lat temu udostępniono w Moskwie - zauważa Sławomir Kalbarczyk historyk Instytutu Pamięci Narodowej, który zajmuje się katyńskim mordem. Według niego, prawdopodobnie wśród przekazanych akt nie ma niczego nowego.

„Polska The Times”: Jest smutnym paradoksem, że śmierć tak wielu wybitnych Polaków staje się katalizatorem na rzecz polepszenia stosunków polsko-rosyjskich. Gdyby się to powiodło, byłoby to wypełnieniem testamentu tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem - mówi marszałek Sejmu pełniący obowiązki głowy państwa i zarazem kandydat na prezydenta Bronisław Komorowski, w rozmowie z gazetą.

Europa znajduję się w kiepskim stanie. Nie ma dla swoich obywateli oferty „pociągającego przywództwa” - mówił w czasie sobotniej debaty zorganizowanej w ramach XVII Polskich Spotkań Europejskich były premier Tadeusz Mazowiecki.

Nominacja nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka na Prymasa Polski to dobry wybór - powiedział publicysta „Polityki” Adam Szostkiewicz. Zastrzegł jednocześnie, że funkcja prymasa ma „znaczenie symboliczne”.

Wyzwaniem dla nowego prymasa abp. Józefa Kowalczyka jest „znalezienie odpowiedniego sposobu funkcjonowania jako duszpasterza” - uważa redaktor naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski.

Patriotyzm jest w nas i my kochamy ojczyznę, potrafimy docenić wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę - powiedział we Wrocławiu przewodniczący SLD i kandydat na prezydenta Grzegorz Napieralski.

Sejm przyjął nowelę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. – Państwo nie radzi sobie z przemocą chociażby w szkołach, a ma ambicje, by drobiazgowo kontrolować życie prywatne; to jakiś absurd – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Za ustawą jest Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl, którego zdaniem obecny zapis jest nie tylko prorodzinny, ale również w znacznym stopniu może usprawnić działanie organów zwalczających przemoc fizyczną i psychiczną w polskich domach.

 travelchannel


Impressum  AGB Kontakt  O Kurierze  Prenumerata Cennik-(Internet)  Sklepik1&1 Mapa

Hosting i administracja