Poniedziałek, 27 maja 2019 r.    Imieniny: Augustyna, Juliana i Magdaleny
Czeka Cie chrzest dziecka, tez w razie przygotowan do I Komunii sw. dziecka - zajrzyj do Princess-Moda!!Przeslij kwiaty do najblizszej Ci osoby przez sprawdzona firme! Pol-Kwiat od wielu lat oferuje uslugi dla swoich klientów!!

Polkwiat: Kwiaty do Polski


Zrob przez internet, najlepiej zaraz, termin u polskiej dentystki!! Wygodnie, szybko i sprawnie!!


www.karstadt.de

Reklama


Kinderbetreuung_Aktion_Skyscraper_01_Muttertag

Na gorąco

Reklama

www.mydays.de

Kurs walut
European Central Bank

1 EUR = 3.9254 PLN
1 EUR = 1.2125 USD

Samotny, samotna??

www.iLove.de - Single der Woche

http://www.ilove.de - Single der Woche

Licznik     (Statystyki)

Odwiedziny gazety online od 30.04.2003
1332766

Reklama

blau.de Sei schlau, telefonier blau.
katalog stron

Reklama


Tickets für Klassik Veranstaltungen  online kaufen!

Data: 09.05.2010 Temat: 9 maja 2010


* Marszałek Bronisław Komorowski odbierał w Moskwie defiladę zwycięstwa na Placu Czerwonym, stojąc w 1. rzędzie na trybunie honorowej. Zaraz za żołnierzami Wspólnoty Niepodległych Państw, a przed aliantami, przemaszerowali polscy żołnierze. Wcześniej, jeszcze w sobotę, Bronisław Komorowski odznaczył w Moskwie Rosjan z grupy „Memoriału” zasłużonych dla ujawniania prawdy o zbrodni katyńskiej oraz osoby, które brały udział w akcji po katastrofie lotniczej koło Smoleńska. Komorowskiemu przekazane zostało godło RP z prezydenckiego TU-154.´

* - Pełniący obowiązki prezydenta Polski, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się dziś rano w Moskwie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował o tym dyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu Krzysztof Luft. Rozmawiano o umacnianiu współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

* Kolumna 11 karetek pogotowia wyjechała w niedzielę rano z Katowic na Słowację, by do polskich szpitali przewieźć poszkodowanych w sobotnim wypadku polskiego autokaru.

* Dotychczas do kraju - podstawionym autokarem lub z rodzinami - wróciło około 50 uczestników wyjazdu. W sobotę przed południem autokar wiozący studentów geografii z Uniwersytetu Śląskiego do Turcji miał wypadek w okolicy miejscowości Dobra Niva niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Autokar musiał gwałtownie hamować po tym, jak samochód osobowy zajechał mu drogę; przewrócił się i stoczył z pięciometrowej skarpy.

* Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i przywódcy ponad 20 innych krajów wspólnie złożyli girlandę z kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Aleksandrowskim, przed murem Kremla. Chwilą ciszy uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. W uroczystości uczestniczył pełniący obowiązki prezydenta Polski Bronisław Komorowski.

* Łódzcy policjanci zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzanych o zabójstwo 59-letniego bezdomnego. Sprawcy brutalnie pobili mężczyznę, który koczował na klatce schodowej jednego z domów przy ul. Zgierskiej w Łodzi. Dwaj podejrzani mają po 19-lat; trzeci to 22-latek. Prokurator przedstawił im zarzuty zabójstwa i wystąpił z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie. Za zabójstwo grozi im dożywocie.

* Bronisław Komorowski udał się w niedzielę po godz. 13 czasu miejscowego (po godz. 11 czasu polskiego) samochodem z Moskwy do Smoleńska. Marszałek odwiedzi także polski cmentarz w Katyniu. Odbędzie się tam również Msza święta. Następnie polska delegacja uda się do Witebska na Białorusi, skąd polski samolot wróci do kraju. Przylot do Warszawy planowany jest około północy.

* - Na Placu Czerwonym miał stać mój ukochany brat. Wiem o czym by myślał patrząc z dumą na defilujących polskich żołnierzy. Myślał by o milionach żołnierzy rosyjskich poległych w walce z III Rzeszą, ale myślał by też o Katyniu, o zbrodni, która 70 lat temu tak podzieliła nasze narody - takimi słowami zaczął wypowiedź Jarosław Kaczyński w nagraniu puszczonym na konferencji zorganizowanej przez jego sztab wyborczy. Samego autora tych słów nie było na sali. Film pod tytułem „Do przyjaciół Rosjan” przedstawili Paweł Poncyljusz i Elżbieta Jakubiak. Jakubiak zapowiedziała, że film będzie ogólnie dostępny dla wszystkich i jest on osobistym przesłaniem Jarosława Kaczyńskiego do Rosjan.

* Klub PiS zaprosił inne kluby i koła poselskie do wspólnego złożenia w poniedziałek wieńców pod Pałacem Prezydenckim. Tego dnia mija miesiąc od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

* W 65. rocznicę zakończenia II wojny światowej na cmentarzach żołnierzy radzieckich w całej Polsce zapłonęły znicze; składano też wiązanki kwiatów. W Warszawie wieniec składał ambasador Rosji Władimir Grinin, a także kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski. O uczczenie miejsc spoczynku żołnierzy Armii Czerwonej zaapelowało wcześniej do rodaków kilkudziesięciu intelektualistów, artystów i duchownych.

* Policjanci z Bytomia strzelali do mężczyzny, który uciekał skradzionym seatem i próbował ich potrącić. Ścigany z raną postrzałową trafił do szpitala - poinformował dziś zespół prasowy śląskiej policji.

* Jeszcze w niedzielę chmura wulkanicznego pyłu znad Islandii dotrze nad Dolny Śląsk, a w poniedziałek w nocy obejmie już większą cześć zachodniej Polski - wynika z prognoz brytyjskiego biura meteorologicznego Met Office.

* Z zeznań rosyjskich milicjantów, którzy przybyli na miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku wynika, że słyszeli oni dźwięki przypominające wystrzały. W protokołach z przesłuchań jest mowa o hukach i odgłosach przypominających wystrzały - informuje Radio Zet.

* Przeciwko przedwyborczym akcjom na terenach kościołów kolejny raz wypowiedział się arcybiskup Józef Życiński. W ciągu ostatnich kilku dni arcybiskup przypominał także, że ofiary tragedii pod Smoleńskiem nie są męczennikami. - Współczesnym polskim męczennikiem jest ksiądz Jerzy Popiełuszko - dodał metropolita.

* 34-letni policjant zginął pod kołami czarnego audi we Wrocławiu. Jechał na motorze po służbie. Kierowca audi uciekł.

* Tygodnik „Wprost” dotarł do korespondencji dotyczącej przygotowań do uroczystości rocznicowych w Katyniu. Zdaniem gazety, wynika z niej, że udział Lecha Kaczyńskiego w obchodach 10 kwietnia był planowany od 27 stycznia, a przelot samolotu specjalnego organizowała Kancelaria Prezydenta. Okazuje się również, że parlamentarzyści sami zgłaszali chęć wyjazdu na uroczystości oraz że to kierownictwo MON wyznaczyło specjalną osobę do koordynacji udziału w nich generałów.

* RMF FM: Dziesięć ton płatków tulipanów potrzeba było do ułożenia barwnych dywanów kwiatowych w Bydgoszczy. Efekt jest imponujący: centrum zdobią trzy wzorzyste obrazy o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych każdy. Już z daleka do oglądania kwiatów wabi ich zapach.

* Rp.pl: Para sokołów gniazdujących na 45. piętrze warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki wychowuje potomka. Życie tych rzadkich drapieżników można podglądać w Internecie (http://webcam.peregrinus.pl), bo w gnieździe zainstalowano kamerę. Podobnie śledzona jest sokola rodzina we Włocławku.

* Bezpłatne zestawy do sprzątania po swoich ulubieńcach otrzymają mieszkańcy Olsztyna. W ponad 40 punktach można odebrać papierową torebkę z łopatką.

* Sport: Najwyżej rozstawione polskie tenisistki Olga Brózda i Barbara Sobaszkiewicz wygrały turniej ITF ma kortach ziemnych w hiszpańskiej Badalonie (z pulą nagród 10 tys. dol.). * Beata Mikołajczyk wygrała wyścig kajakowych jedynek na 1000 metrów w pierwszych w tym sezonie zawodach Pucharu Świata we francuskim Vichy.

* Na granicy obwodu smoleńskiego Komorowski został powitany przez gubernatora Smoleńska, zgodnie z tradycją - chlebem i solą. Marszałek podkreślił, że ziemia smoleńska jest podwójnie ważna dla Polaków ze względu na pamięć o Katyniu, ale także katastrofę samolotu prezydenckiego. Komorowski dziękował gubernatorowi za pomoc strony rosyjskiej udzieloną po katastrofie.

* W całych Stanach Zjednoczonych 638 tys. osób deklaruje, że w domu mówi po polsku - wynika z najnowszych danych amerykańskiego Biura Statystycznego. Najwięcej ludzi, którzy na co dzień posługują się językiem polskim, mieszka w Chicago.

* Powołana w 2007 r. grupa refleksyjna na temat przyszłości Europy, w której skład wchodził Lech Wałęsa, wezwała w swym raporcie do kontynuacji rozmów akcesyjnych z Turcją, wielu reform, by sprostać wyzwaniom XXI w. i unikania pokusy narodowych protekcjonizmów.

* Bronisław Komorowski złożył kwiaty na miejscu katastrofy prezydenckiego Tu-154. Pełniący obowiązki prezydenta oddał w ten sposób hołd 96 ofiarom katastrofy. Ze Smoleńska Komorowski wyruszył do Katynia, gdzie zamierza odwiedzić polski cmentarz.

* Ukazała się pierwsza autoryzowana biografia Zbigniewa Brzezińskiego, znawcy stosunków międzynarodowych, doradcy kolejnych prezydentów USA. Autorem jest amerykański historyk Patric Vaughan.

(o-tag)

O P I N I E


Trzeba dokończyć proces ujawniania dokumentów i rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej - podkreślił pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla radia Echo Moskwy. - Nikt rozsądny w Polsce nie oskarża narodu rosyjskiego o zbrodnie czasu stalinowskiego - mówił o katyńskiej zbrodni Komorowski. Marszałek Sejmu podkreślił, że Polska wraz z Rosją chce „rozliczyć okres totalitaryzmu”. - To jest nasze wspólne, bolesne doświadczenie - zaznaczył.

- Wyjazd Komorowskiego, to nie jest wyjazd prezydenta, tylko pełniącego obowiązki prezydenta i można było uzgodnić szerszą delegację - powiedziała Elzbieta Jakubiak z PiS-u w programie Radia Zet „Siódmy Dzień Tygodnia”. Sławomir Nowak z PO odpowiadał: Odejdźmy od polityki narzekania i niedoceniania wielkich gestów Rosjan. Przy okazji doszło w radiu do awantury. „Wy próbujecie zrobić z katastrofy awanturę polityczną. To jest niegodne” - mówił Nowak. „Pan wymyślił wirtualną politykę z pańskimi czekistami” - usłyszał w odpowiedzi od Jakubiak.

Tragiczna śmierć delegacji pod Smoleńskiem powinna wyzwalać poczucie odpowiedzialności i troskę o dobro wspólne. W imię pamięci ofiar zróbmy wszystko, by napięcia i spory nie prowadziły do szkodliwych podziałów - mówił kard. Stanisław Dziwisz na krakowskiej Skałce podczas uroczystości św. Stanisława. - Niech wysoka kultura osobista, wzajemny szacunek i dialog nie będą utopijnymi pojęciami, ale wyznacznikami polskiego życia społecznego i politycznego. Taki styl zobowiązuje zwłaszcza tych, którzy uważają się za uczniów Jezusa – stwierdził metropolita krakowski.

„Dziwne uczucie deja vu. Pewnie każdy z Szanownych Czytelników przeżywał już coś takiego. Męczące poczucie, że byliśmy już w takiej sytuacji. Spróbujmy opisać tę, w której się znaleźliśmy. Okazuje się, że media nie są od tego, aby tropić, szukać i analizować. Wręcz przeciwnie. Media mają wyśmiewać takie próby i wszelkie inne niż rządowe dochodzenie prawdy w sprawie największej katastrofy jaka dotknęła Polaków, katastrofy, w której zginęli przywódcy i najwyżsi urzędnicy państwa. Media mają stać na straży monopolu rządu w tej kwestii i pilnować, aby nikt nie ośmielił się mieć w tej materii odmiennego zdania. Jeśli się ono pojawi, nie wolno go prezentować bez odpowiedniego komentarza, który zdezawuuje bezprawne i skandaliczne, samodzielne dochodzenie prawdy” - Bronisław Wildstein w „Rz”.

Stworzenie mechanizmu ratowania zagrożonych krajów strefy euro będzie elementem obrony przeciw obecnemu kryzysowi związanemu z zadłużeniem niektórych państw - stwierdził minister finansów Jacek Rostowski. W Brukseli ministrowie finansów krajów UE pracują nad stworzeniem tzw. Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Kryzys grecki nie powinien zatrzymać wychodzenia Europy Zachodniej z recesji oraz powolnego wzrostu gospodarczego Polski - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Dodają, że na razie Polska bardziej korzysta na tej sytuacji, niż traci.

 travelchannel


Impressum  AGB Kontakt  O Kurierze  Prenumerata Cennik-(Internet)  Sklepik1&1 Mapa

Hosting i administracja