Poniedziałek, 27 maja 2019 r.    Imieniny: Augustyna, Juliana i Magdaleny
Czeka Cie chrzest dziecka, tez w razie przygotowan do I Komunii sw. dziecka - zajrzyj do Princess-Moda!!Przeslij kwiaty do najblizszej Ci osoby przez sprawdzona firme! Pol-Kwiat od wielu lat oferuje uslugi dla swoich klientów!!

Polkwiat: Kwiaty do Polski


Zrob przez internet, najlepiej zaraz, termin u polskiej dentystki!! Wygodnie, szybko i sprawnie!!


www.karstadt.de

Reklama


Kinderbetreuung_Aktion_Skyscraper_01_Muttertag

Na gorąco

Reklama

www.mydays.de

Kurs walut
European Central Bank

1 EUR = 3.9254 PLN
1 EUR = 1.2125 USD

Samotny, samotna??

www.iLove.de - Single der Woche

http://www.ilove.de - Single der Woche

Licznik     (Statystyki)

Odwiedziny gazety online od 30.04.2003
1332766

Reklama

blau.de Sei schlau, telefonier blau.
katalog stron

Reklama


Fakty 2007


6 grudnia 2006 papież Benedykt XVI podniósł Stanisława Wielgusa do godności arcybiskupiej i mianował metropolitą warszawskim. 5 stycznia 2007 podczas uroczystości w pałacu arcybiskupów warszawskich abp Stanisław Wielgus przejął urząd nad powierzoną mu archidiecezją. W dniu zaplanowanego ingresu do warszawskiej archikatedry, 7 stycznia 2007, abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego. Zamiast ingresu, na który do bazyliki przybyły tysiące wiernych z całej Polski, oraz wielu gości oficjalnych, odbyła się msza dziękczynna za 25-letnią posługę dotychczasowego metropolity, kard. Józefa Glempa. Na początku liturgii głos zabrał arcybiskup Wielgus, który przedstawił treść listu, jaki złożył na ręce Benedykta XVI: Po dogłębnej refleksji i ocenie mojej osobistej sytuacji, zgodnie z kan. 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego składam na ręce Waszej Świątobliwości rezygnację z urzędu Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Papież rezygnację tę przyjął powierzając kierowanie archidiecezją warszawską kard. Glempowi do czasu podjęcia dalszych decyzji. Oświadczenie abp. Wielgusa wywołało skrajne reakcje zgromadzonych w świątyni wiernych. Jedni klaskali, inni wznosili okrzyk „Hańba”, „Nie”, „Zostań z nami”. Wśród zgromadzonych był także prezydent Lech Kaczyński - prezydent decyzję arcybiskupa przyjął oklaskami.

Seksafera w Samoobronie zapoczątkowana pojawieniem się artykułu „Praca za seks w Samoobronie” w „Gazecie Wyborczej” 4 grudnia 2006. „Przewalała się” przez kraj praktycznie przez cały rok, do 8. Listopada, kiedy to szef Samoobrony Lepper został zatrzymany pod zarzutami czerpania korzyści osobistych od Anety Krawczyk i nakłaniania do czynności seksualnych. Po przesłuchaniu został wypuszczony za kaucją 50 tys. złotych.

3 stycznia 2007 Sławomir Skrzypek został ogłoszony kandydatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. 10 stycznia 2007 został wybrany przez Sejm RP (głosami koalicji PiS, Samoobrony i LPR) stosunkiem głosów 239:202 przy 1 głosie wstrzymującym się. Następnego dnia złożył przysięgę wobec Sejmu i objął urząd.

Mirosław G. szef Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Stołecznego Zarządu Zdrowia MSWiA w Warszawie przy ulicy Wołoskiej został zatrzymany przez CBA 12 lutego 2007 roku. 14 lutego na specjalnej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński poinformowali, że lekarzowi postawiono 20 zarzutów, w tym zarzut zabójstwa. Łączna liczba zarzutów miała wynieść ostatecznie 50. W dniu zatrzymania przeszukano mieszkanie Mirosława G. i znaleziono w nim 90 tysięcy złotych w gotówce, także w walutach obcych i cenne przedmioty, które zdaniem CBA są podarunkami od pacjentów. Zabezpieczono także samochód marki BMW należący do kardiochirurga. Podczas konferencji prasowej Ziobro i Kamiński twierdzili, że w sprawie doktora G. „dochodziło do czynów, które należy rozpatrywać w kategorii zbrodni”. Pod koniec maja „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że tajny kryptonim akcji CBA w ramach której ujęto Mirosława Garlickiego, brzmiał „Mengele”, co wywołuje kolejny skandal. Dziś z zarzutów ostało się niewiele; niemiecki ekspert odrzucił zarzut zabójstwa, zaś dr G. skarży Ziobrę w Strasburgu.

18 kwietnia 2007 prezes UEFA Michel Platini ogłosił w Cardiff, że Ukraina i Polska otrzymają szansę organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Organizatorzy zostali wybrani już w pierwszej turze głosowania stosunkiem głosów 8 (Polska i Ukraina) do 4 (Włochy) do 0 (Węgry i Chorwacja).

Barbara Blida, prawdopodobnie postrzeliła się śmiertelnie w klatkę piersiową 25 kwietnia 2007 podczas zatrzymania i przeszukania jej domu w Siemianowicach Śląskich przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podczas działań ABW, była posłanka SLD i b. minister budownictwa poprosiła o możliwość skorzystania z toalety, gdzie wyjęła z szafki rewolwer Astra 680 i strzeliła sobie w serce. W łazience przebywała sama. Nakaz zatrzymania Blidy wydał prokurator okręgowy w Katowicach na podstawie zeznań Barbary Kmiecik, nazywanej przez prasę „Alexis polskiego górnictwa”. Śledczy na razie nie ujawniają szczegółów jej zeznań. Wiadomo jedynie, że dotyczą one powiązań korupcyjnych.

W tym roku obniżono składkę rentową - Polacy od 1 lipca otrzymują w związku z tym wynagrodzenie wyższe o pomniejszoną kwotę składki rentowej. W pierwszej turze na obniżce składek skorzystali wyłącznie pracownicy. Od 1 lipca składka spadła o 3 pkt proc. z części ubezpieczenia rentowego potrącanego od wynagrodzenia. To oznacza, że jeśli ktoś osiąga dochody na poziomie przeciętnej krajowej pensji – w granicach 2700 brutto, to od lipca jego wypłata „do ręki” wzrosła o 65 PLN.

Afera korupcyjna, zwana aferą gruntową, która wybuchła w Polsce latem 2007 roku, doprowadzając do dymisji wiceprezesa Rady Ministrów i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera 9 lipca 2007. Sprawa rozpoczęła się od podania o odrolnienie działki obok Mrągowa na budowę nowego osiedla, spreparowanej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

22 lipca 2007 r., w godzinach porannych, doszło do tragicznego wypadku z udziałem autokaru wiozącego polskich pielgrzymów we francuskich Alpach w okolicach Grenoble. Autokar uderzył na zakręcie w barierkę runął z mostu w 15-metrową przepaść doliny rzeki Romanche, a następnie stanął w płomieniach. Podróżowało nim po europejskich sanktuariach maryjnych 50 osób - 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka. Większość pochodziła z woj. zachodniopomorskiego. W wypadku zginęło 26 osób, 24 zostały ranne. Do Grenoble przybył niezwłocznie prezydent RP Lech Kaczyński, który wraz z Prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym odwiedził szpitale z rannymi w wypadku oraz miejsce tragedii. W Polsce ogłoszono żałobę narodową.

Uroczysta premiera „Katynia” Andrzeja Wajdy odbyła się 17 września, film trafił do kin 21 września. „Katyń” to pierwszy polski film fabularny poświęcony zbrodni katyńskiej i kłamstwu katyńskiemu. Wajda zadedykował film swoim rodzicom. Ojciec reżysera, Jakub Wajda, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu w wieku 43 lat, a matka długo oczekiwała wiadomości o nim, z nadzieją że jej mąż żyje.

3 października 2007 roku polski ambasador gen. W Iraku Edward Pietrzyk został poważnie ranny w zamachu w Bagdadzie.

Tegoroczną nagrodę główną NIKE zdobyła książka „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest od 1997 roku, podczas uroczystej gali odbywającej się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października.

Konflikt w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej w Kazimierzu Dolnym - trwający w latach 2005-2007 spór pomiędzy grupą betanek nie uznających odwołania siostry przełożonej Jadwigi Ligockiej, a władzami zakonnymi i kościelnymi. Pomimo wykluczenia zakonnic w 2006 r. ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej oraz braku prawa do dalszego przebywania w budynkach zakonnych, kobiety nielegalnie okupowały budynek do czasu eksmisji 10 października 2007 r.

Wybory do Sejmu i Senatu w 2007 roku - zostały przeprowadzone 21 października 2007 roku, ponieważ 7 września Sejm przegłosował uchwałę o skróceniu kadencji. Władzę w kraju, po Prawie i Sprawiedliwości, objęła Platforma Obywatelska. Jej lider, Donald Tusk, został premierem.

Polska reprezentacja piłkarska, pod wodzą Leo Beenhakkera, po raz pierwszy w historii awansowała do Mistrzostw Europy, które w 2008 roku odbędą się w Austrii i Szwajcarii. Polscy piłkarze „podnieśli” w tym roku z murawy blisko 50 milionów złotych! Jerzy Dudek, Artur Boruc i Jacek Bąk to piłkarze, którzy zarobili w mijającym roku najwięcej.

W 2007 r. Adam Małysz, jako drugi skoczek w historii, po Matti Nykänenie, czwarty raz sięgnął po Kryształową Kulę. Sukces ten umożliwiły Małyszowi udział w konkursach w Vikersund, w Zakopanem, Oberstdorfie, Titisee-Neustadt, Klingenthal i Willingen (styczeń – ma-rzec 2007).

Polska tenisistka Agnieszka Radwańska odniosła pierwszy większy sukces 2007 r. podczas turnieju Sony Ericsson Open w Miami. Radwańska wygrała kolejno z Amerykanką Shenay Perry, Chinką Zheng Jie i Szwajcarką Martiną Hingis. Odpadła w czwartej rundzie po meczu z Tathianą Garbin. W marcu 2007 r. WTA uznała Radwańską za debiutantką roku 2006.

Rada Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej po raz szesnasty w tym roku przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Tegorocznymi laureatami są:
- w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych - prof. dr hab. Karol Modzelewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego za badania nad historią powstawania tożsamości europejskiej odkrywające znaczenie tradycji przedchrześcijańskiej i wielokulturowej dla współczesnego pojęcia Europy przedstawione w dziele „Barbarzyńska Europa”.
- w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych - prof. dr hab. Włodzimierz J. Krzyżosiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu za odkrycie mechanizmu selektywnego wyciszania informacji genetycznej mogącej prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych.
- w dziedzinie nauk ścisłych - doc. dr hab. Andrzej L. Sobolewski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie za wyjaśnienie fotostabilności materii biologicznej przez odkrycie nowego mechanizmu dezaktywacji bezpromienistej elektronowo wzbudzonych stanów DNA i białek;
- w obszarze nauk technicznych - prof. dr hab. inż. Andrzej Nowicki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie za opracowanie podstaw teoretycznych i wdrożenie do produkcji ultrasonografów z obrazowaniem kolorowym przepływu krwi.

Polska podpisała 13. grudnia w Lizbonie Traktat Reformujący, zwany już Lizbońskim. Ma usprawnić działanie instytucji Unii Europejskiej.

Odeszli w mijającym roku: Benedykta Mackieło, Polka, rekordzistka długowieczności (113 lat); prof. Cezary Józefiak, ekonomista, b. członek Rady Polityki Pieniężnej; Olgierd Ciepły, lekkoatleta, członek legendarnego „Wunderteamu”; Stanisław Kałużyński, światowej sławy ałtaista, językoznawca i badacz kultury Wschodu; Jan Czerkawski, historyk filozofii, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; Mieczysław Wojnicki, piosenkarz; Aleksander Orłowski, historyk filozofii i działacz emigracyjny; Zdzisław Rurarz, dyplomata polski, wystąpił o azyl w USA po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego; Ryszard Kapuściński, wybitny dziennikarz i publicysta, kandydat do Literackiej Nagrody Nobla; Krystyna Feldman, wybitna aktorka; Jerzy Korey-Krzeczowski, polski ekonomista i literat, działacz Polonii kanadyjskiej; Konrad Stolarek, polski duchowny katolicki, oblat, duszpasterz we Francji i Luksemburgu, weteran II wojny światowej; Teresa Pągowska, malarka; Wacław Wierzewski, instruktor harcerski, autor i wydawca podręczników harcerskich; Salomon Morel, funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa w PRL, oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości; Roman Trechciński, polarnik, jeden z założycieli Stacji Polarnej PAN Hornsund na Spitzbergenie; Zofia Fogg – wdowa po piosenkarzu Mieczysławie Foggu; Tadeusz Nalepa, muzyk; Zygmunt Kęstowicz, aktor; piosenkarz Jacek Lech; Lech Grobelny, założyciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności, na którą nabrało się wielu Polaków; Piotr Kuncewicz, pisarz i krytyk literacki; kompozytor Andrzej Kurylewicz; Stanisława Gierek, żona byłego I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka; Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, scenarzysta i dziennikarz; aktor Jan Kociniak; satyryk i aktor Jan Tadeusz Stanisławski; Stanisław Dragan, polski bokser wagi półciężkiej, brązowy medalista olimpijski; ks. Jerzy Jan Zawadzki, duchowny katolicki, pasterz biedoty z Suwałk; Barbara Blida, była posłanka i jeden ze śląskich liderów SLD, była minister gospodarki przestrzennej i budownictwa; Kazimierz Majdański, arcybiskup senior szczecińsko-kamieński; Bernard Marszałek, polski mistrz świata i Europy w sportach motorowodnych; Anna Radosz, Polka, która zrezygnowała z leczenia dla ratowania nienarodzonego dziecka; architekt i rysownik prof. Wiktor Zin; Anna Trojanowska-Kaczmarska, malarka, pedagog, historyk i teoretyk sztuki, matka poety i barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego; Stanisław Cisek, żeglarz, pierwszy właściciel jachtu SY Narcyz, na którym przepłynął samotnie z Polski do Wenezueli; Kazimierz Barcikowski, polityk, były wicepremier, działacz PZPR; Witold Bublewski, harcmistrz, pionier harcerskich drużyn żeglarskich w Polsce; Olena Kasprowicz, komendantka Wojskowej Służby Kobiet w II Batalionie Pancernym AK „Golski”; Łukasz Kurowski, podporucznik WP, pierwszy polski żołnierz, który zginął podczas w misji afgańskiej; aktor Jacek Chmielnik; Adam Strug, polski pisarz i publicysta, żołnierz AK, działacz opozycji antykomunistycznej, burmistrz Józefowa; tancerz i choreograf Conrad Drzewiecki; Bolesław Szczurek, 105–latek z Gorenic; Lech Marchelewski, polski pilot szybowcowy i samolotowy, dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, założyciel zespołu AZL Żelazny i członek tej grupy - Piotr Banachowicz (w powietrzu, podczas pokazowych akrobacji); Janusz Klekowski, wiolonczelista, współpracownik KOR-u, współzałożyciel i spiker Radia Solidarność; Anna Sudlitz, dziennikarka, współpracownik Radia Solidarność; Jan Galuba, dziennikarz, publicysta, reporter i krytyk muzyczny; 96-letni Adam Kozłowiecki, polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz działający głównie w Zambii, arcybiskup Lusaki, kardynał; Walentyna Markowska-Gałach, polski adwokat, w czasie stanu wojennego obrońca w procesach represjonowanych nauczycieli; prof. Władysław Kopaliński, polski leksykograf, tłumacz i wydawca, uznany twórca najpopularniejszych słowników; ks. Zdzisław Peszkowski, duchowny katolicki, kapelan „Rodzin Katyńskich”, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla; Jan Kaszuba, działacz polonijny, prezes Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej; Maria Kwaśniewska, oszczepniczka, medalistka olimpijska; Mieczysław Rasiej, działacz polonijny, Prezes Stowarzyszenia Wspólnot Polskich we Włoszech; Beata Janina Piekut, zakonnica, wicepostulator w procesie kanonizacyjnym Faustyny Kowalskiej; Jan Krok-Paszkowski, pisarz, publicysta, szef Polskiej Sekcji BBC, pracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa; Józef Stawinoga, polski pustelnik, lokalna atrakcja brytyjskiego miasta Wolverhampton; Henryk Niewiadomski ps. „Dziad”, przestępca podejrzany o ścisłe kierownictwo gangu wołomińskiego; Władysław Szuszkiewicz, polski kajakarz, brązowy medalista olimpijski z Monachium; Jan Kaczmarek, polski satyryk, autor piosenek, felietonista, jeden z założycieli kabaretu Elita; Aneta Bachmann, polska dziennikarka, korespondentka z Belgii, członek polskiej sekcji Deutsche Welle; Jerzy Ofierski, aktor, pisarz i dziennikarz, twórca postaci sołtysa Kierdziołka z Chlapkowic z „Podwieczorku przy mikrofonie”; Andrzej Kern, polski polityk prawicowy, wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji, poseł na Sejm PRL X kadencji; ks. Marek Boruc, duchowny katolicki, pierwszy moderator krajowy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka; Zdzisław Krzyżanowski, działacz społeczny, pomysłodawca i współzałożyciel Stowarzyszenia Przeszczepionych Serc; Ryszard Reiff, działacz polityczny (jako jedyny członek Rady Państwa sprzeciwił się wprowadzeniu stanu wojennego), prawnik, publicysta. (tag)Impressum  AGB Kontakt  O Kurierze  Prenumerata Cennik-(Internet)  Sklepik1&1 Mapa

Hosting i administracja