Poniedziałek, 27 maja 2019 r.    Imieniny: Augustyna, Juliana i Magdaleny
Czeka Cie chrzest dziecka, tez w razie przygotowan do I Komunii sw. dziecka - zajrzyj do Princess-Moda!!Przeslij kwiaty do najblizszej Ci osoby przez sprawdzona firme! Pol-Kwiat od wielu lat oferuje uslugi dla swoich klientów!!

Polkwiat: Kwiaty do Polski


Zrob przez internet, najlepiej zaraz, termin u polskiej dentystki!! Wygodnie, szybko i sprawnie!!


www.karstadt.de

Reklama


Kinderbetreuung_Aktion_Skyscraper_01_Muttertag

Na gorąco

Reklama

www.mydays.de

Kurs walut
European Central Bank

1 EUR = 3.9254 PLN
1 EUR = 1.2125 USD

Samotny, samotna??

www.iLove.de - Single der Woche

http://www.ilove.de - Single der Woche

Licznik     (Statystyki)

Odwiedziny gazety online od 30.04.2003
1332766

Reklama

blau.de Sei schlau, telefonier blau.
katalog stron

Reklama


Temat: Szparażki – moja grzeszność


Żeby tylko moja...
Berlińska policja szuka mężczyzny, który w poniedziałek pobił 24-letnią sprzedawczynię szparagów, niezadowolony ze zbyt wygórowanej - jego zdaniem - ceny, jakiej za nie żądała.
Bielone szparagi (uprawiane pod czarną folią w celu zahamowania syntezy chlorofilu) są w Niemczech niezwykle popularne. Nazywa się je nawet „jadalną kością słoniową”. Na początku sezonu cena za kilogram bielonych szparagów osiąga tam do 10 euro za kilogram. Obecnie, zależnie od jakości, szparagi kosztują w Niemczech od 1 do 5 euro za kilogram. Co roku zbiera się ich w tym kraju ok. 55 tysięcy ton.
Nie wiadomo, ile za szparagi żądała kobieta, napadnięta w Berlinie. Policja poinformowała tylko, że oburzony ceną mężczyzna nawrzeszczał na sprzedawczynię, a potem uderzył ją w twarz i zagroził, że poszczuje na nią swego psa. Kobieta uciekła i wezwała na pomoc policję. Napastnik odjechał samochodem.

Tegoroczny sezon na szparagi jest w Polsce nieudany. Plantatorzy zbierają o 1/3 mniej tego warzywa niż rok temu. Powód to niesprzyjająca pogoda - jest zbyt chłodno i mokro. Wciąż jednak jest jeszcze szansa na wysyp szparagów i spadek ich ceny.
Cena za kilogram szparagów wynosi obecnie ok. 8 - 10 zł. Jak jednak ocenia Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związek Producentów Szparaga, stosunkowo wysoka cena nie odstrasza chętnych. - Długotrwałe deszcze i zimne noce spowodowały, że cena szparagów utrzymuje się na wysokim poziomie. Zbiory są o ok. 30 proc. mniejsze niż w ubiegłym roku, ale jeśli tylko pogoda się poprawi, zrobi się cieplej, będzie się można spodziewać wysypu szparagów. Chętnych na zakup nie brakuje; producenci przeżywają oblężenie - powiedział Jakobsze.
Chociaż to chyba jeszcze bardziej autoreklama: jeden Polak spożywa przeciętnie ok. 50 gramów szparagów, podczas gdy Niemiec – ok. 1,5 kg.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Polski Związek Producentów Szparaga, około połowy z 4 tysięcy ton zbieranych w Polsce szparagów trafia na rynek krajowy.
Zdaniem Jakobsze, zmienia się struktura plantacji w Polsce: przybywa dużych, liczących kilkadziesiąt hektarów i więcej upraw, ubywa zaś plantacji małych. Jak jednak podkreślił, to właśnie na takich plantacjach uprawa odbywa się przy wykorzystaniu najmniejszej ilości środków chemicznych.

A tak w ogóle to w UE zarejestrowano do tej pory ok. 70 odmian szparaga. Litości!
W niezwykle gościnnych i klimatycznych (zwłaszcza dla szparagów!) podwojach poznańskiego hotelu „Rzymskiego”, po konferencji prasowej prezesa PZPSz oraz niezwyczajnego miłośnika i znawcy tego warzywa – prof. dr. hab. Mikołaja Knaflewskiego z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - mieliśmy okazję popróbować mnóstwa różniastych szparagowych specjałów.
W „Rzymskim” przyrządzają je nadzwyczajnie. Ale ile człowiek może przejeść? Nawet miłośnik!
Do następnego!

T. G.

 
Nick:
Komentarz:
Impressum  AGB Kontakt  O Kurierze  Prenumerata Cennik-(Internet)  Sklepik1&1 Mapa

Hosting i administracja